Twenty Thirteen - en to vi translation catalogue (58 entries)

en: Semantic Personal Publishing Platform
vi: Nền tảng chia sẻ bài viết cá nhân

note: Theme Name of the plugin/theme
en: Twenty Thirteen
vi: Theme 2013

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
vi: Nhóm quản trị WordPress

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
vi: Ngại quá nhỉ?

[ctx: header image description]
en: Star
vi: Ngôi sao

en: Search Results for: %s
vi: Kết quả tìm kiếm cho từ khóa: %s

en: Tag Archives: %s
vi: Thẻ lưu trữ: %s

en: %s Archives
vi: %s Lưu trữ

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
vi: Tiếp <span class="meta-nav">&rarr;</span>

[ctx: header image description]
en: Circle
vi: Vòng tròn

[ctx: header image description]
en: Diamond
vi: Kim cương

en: Skip to content
vi: Chuyển đến phần nội dung

en: Menu
vi: Trình đơn

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
vi: Không thấy nội dung tìm kiếm. Hãy thử tìm kiếm khác.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with different keywords.
vi: Rất tiếc, không có dữ liệu nào khớp với từ khóa bạn tìm kiếm. Hãy thử lại với các từ khóa khác.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
vi: Bạn đã sẵn sàng đăng tải bài viết đầu tiên chưa? <a href="%1$s">Hãy bắt đầu tại đây</a>.

en: View all % comments
vi: Xem tất cả % bình luận

en: Nothing Found
vi: Không có kết quả

en: One comment so far
vi: Hiện tại, đã có một bình luận

en: Leave a comment
vi: Viết bình luận

en: Permalink to %s
vi: Liên kết cứng đến %s

en: Edit
vi: Chỉnh sửa

en: View all posts by %s
vi: Xem tất cả bài viết của %s

en: Comments are closed.
vi: Bình luận đã được đóng.

en: Pages:
vi: Trang:

en: Sticky
vi: Dán

en: Post navigation
vi: Điều hướng bài viết

en: Archives
vi: Lưu trữ

en: About %s
vi: Về %s

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
vi: Xem toàn bộ bài viết của %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: All posts by %s
vi: Tất cả bài viết của %s

en: Category Archives: %s
vi: Mục lưu trữ: %s

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
vi[0]: %1$s bình luận về &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Comment navigation
vi: Điều hướng bình luận

en: &larr; Older Comments
vi: &larr; Các bình luận cũ hơn

en: Newer Comments &rarr;
vi: Các bình luận mới hơn &rarr;

en: Proudly powered by %s
vi: Tự hào được phát triển từ %s

en: Navigation Menu
vi: Trình đơn điều hướng

[ctx: Source Sans Pro font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not supported by Source Sans Pro, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
vi: Bật

[ctx: Bitter font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not supported by Bitter, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
vi: Bật

en: Page %s
vi: Trang %s

en: Posts navigation
vi: Điều hướng bài viết

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
vi: <span class="meta-nav">&larr;</span> Bài viết cũ hơn

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
vi: Bài viết mới hơn <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Yearly Archives: %s
vi: Lưu trữ hàng năm: %s

en: Monthly Archives: %s
vi: Lưu trữ hàng tháng: %s

en: Daily Archives: %s
vi: Lưu trữ hàng ngày: %s

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
vi: Không tìm thấy dữ liệu nào tại đây. Hãy thử tìm kiếm?

en: Twenty Thirteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
vi: Giao diện 2013 yêu cầu phiên bản WordPress 3.6 trở lên. Bạn đang sử dụng phiên bản %s. Hãy nâng cấp và thử lại sau.

en: Main Widget Area
vi: Khu vực widget chính

en: Secondary Widget Area
vi: Khu vực widget phụ

en: Appears on posts and pages in the sidebar.
vi: Hiển thị trên các bài viết và trang tại sidebar.

en: Full resolution
vi: Phân giải tối đa

en: Appears in the footer section of the site.
vi: Hiển thị tại phần cuối trang.

en: Link to full-size image
vi: Liên kết đến ảnh kích thước đầy đủ

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
vi: Tiếp tục đọc %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Not Found
vi: Không tìm thấy kết quả nào

note: Description of the plugin/theme
en: The 2013 theme for WordPress takes us back to the blog, featuring a full range of post formats, each displayed beautifully in their own unique way. Design details abound, starting with a vibrant color scheme and matching header images, beautiful typography and icons, and a flexible layout that looks great on any device, big or small.
vi: Giao diện 2013 cho WordPress đưa chúng ta quay lại với blog cùng với tất cả các định dạng bài viết , mỗi dạng bài được hiển thị đẹp mắt theo cách độc đáo. Nhiều chi tiết thiết kế, bắt đầu với một bảng màu sống động và hình ảnh tiêu đề phù hợp, kiểu chữ và các biểu tượng đẹp, và bố cục linh hoạt hiển thị hoàn hảo trên bất kỳ thiết bị nào, lớn hay nhỏ.
