Twenty Thirteen - en to uk translation catalogue (61 entries)

en: All posts by %s
uk: Всі записи автора %s

en: Appears on posts and pages in the sidebar.
uk: Відображається на записах і сторінках в бічній колонці.

en: Category Archives: %s
uk: Архів категорії: %s

en: Comment navigation
uk: Навігація по коментарях

note: #-#-#-#-#  twentythirteen.pot (Twenty Thirteen 1.4)  #-#-#-#-# Author URI of the plugin/theme
en: http://wordpress.org/
uk: http://uk.wordpress.org/

[ctx: Bitter font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not supported by Bitter, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
uk: увімкнено

[ctx: Source Sans Pro font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not supported by Source Sans Pro, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
uk: увімкнено

en: Nothing Found
uk: Нічого не знайдено

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
uk[0]: %1$s коментар до &ldquo;%2$s&rdquo;
uk[1]: %1$s коментарі до &ldquo;%2$s&rdquo;
uk[2]: %1$s коментарів до &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Post navigation
uk: Навігація по запису

en: Posts navigation
uk: Навігація по записах

en: Semantic Personal Publishing Platform
uk: Сучасна персональна платформа публікацій

en: Sticky
uk: Прикріплена

en: Tag Archives: %s
uk: Архів позначки: %s

note: Description of the plugin/theme
en: The 2013 theme for WordPress takes us back to the blog, featuring a full range of post formats, each displayed beautifully in their own unique way. Design details abound, starting with a vibrant color scheme and matching header images, beautiful typography and icons, and a flexible layout that looks great on any device, big or small.
uk: Тема 2013 року для WordPress знову відкриває для нас ведення блогу, надаючи повний набір форматів записів, кожен з яких чудово відображається у своєму неповторному стилі. Дизайн рясніє ретельно підібраними елементами, починаючи з яскравої колірної схеми і відповідних зображень заголовка, красивої типографії та іконок, а також гнучкої розмітки, яка чудово виглядає на будь-яких пристроях, великих і маленьких.

en: Twenty Thirteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
uk: Тема Twenty Thirteen вимагає WordPress 3.6 або вище. У вас версія %s. Будь ласка, оновіть WordPress і спробуйте ще раз.

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
uk: Продовжувати читання %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
uk: Готові опублікувати свій перший запис? <a href="%1$s">Почніть звідси</a>.

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
uk: Подивитися всі записи автора %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: %s Archives
uk: Архів формату &laquo;%s&raquo;

[ctx: header image description]
en: Star
uk: Зірка

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
uk: Наступне <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
uk: <span class="meta-nav">&larr;</span> Попереднє

en: <span class="attachment-meta">Published on <time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time> in <a href="%3$s" title="Return to %4$s" rel="gallery">%5$s</a></span>
uk: <span class="attachment-meta">Опубліковано <time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time> в галереї <a href="%3$s" title="Повернутися: %4$s" rel="gallery">%5$s</a></span>

[ctx: 1: post format name. 2: date]
en: %1$s on %2$s
uk: %1$s від %2$s

en: View all posts by %s
uk: Подивитися всі записи автора %s

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
uk: Наступні записи <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
uk: <span class="meta-nav">&larr;</span> Попередні записи

en: Navigation Menu
uk: Меню навігації

en: Proudly powered by %s
uk: Сайт працює на %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
uk: Інформацію на запит знайти не вдалося. Можливо, буде корисний пошук по сайту.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with different keywords.
uk: Вибачте, за вашим запитом нічого не знайдено. Спробуйте інші ключові слова.

en: View all % comments
uk: Коментарі (%)

en: One comment so far
uk: 1 коментар

en: About %s
uk: Про автора %s

en: Archives
uk: Архіви

en: Yearly Archives: %s
uk: Архів за рік: %s

en: Daily Archives: %s
uk: Архів за день: %s

en: Monthly Archives: %s
uk: Архів за місяць: %s

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
uk: За даною адресою нічого не знайдено. Спробуйте скористатися пошуком.

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
uk: Неприємна новина

[ctx: header image description]
en: Diamond
uk: Ромб

[ctx: header image description]
en: Circle
uk: Круг

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
uk: Команда WordPress

en: Search Results for: %s
uk: Результати пошуку для фрази: %s

en: Menu
uk: Меню

en: Skip to content
uk: Переміститись до тексту

en: Page %s
uk: Сторінка %s

en: Comments are closed.
uk: Коментування вимкнено.

en: Newer Comments &rarr;
uk: Новіші коментарі &rarr;

en: &larr; Older Comments
uk: &larr; Старіші коментарі

en: Leave a comment
uk: Написати коментар

en: Permalink to %s
uk: Посилання до %s

en: Edit
uk: Редагувати

en: Pages:
uk: Сторінки:

en: Full resolution
uk: Повний розмір

en: Link to full-size image
uk: Посилання на велике зображення

en: Main Widget Area
uk: Основна область віджетів

en: Secondary Widget Area
uk: Другорядна область віджетів

en: Appears in the footer section of the site.
uk: Відображається в нижній частині сайту.

en: Not Found
uk: Не знайдено
