Twenty Thirteen - en to tr translation catalogue (61 entries)

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
tr: %s yazısına devam et <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Not Found
tr: Bulunamadı

note: Description of the plugin/theme
en: The 2013 theme for WordPress takes us back to the blog, featuring a full range of post formats, each displayed beautifully in their own unique way. Design details abound, starting with a vibrant color scheme and matching header images, beautiful typography and icons, and a flexible layout that looks great on any device, big or small.
tr: WordPress için 2013 teması bizi tekrar bloglamaya döndürüyor. Her biri kendine özgü görüntülenme biçimiyle bir çok yazı biçimi, tasarım detayları ve canlı renk şeması ile, tepe görselleri, harika tipografisi ve ikonlarıyle, esnek bir şablon üzerinde küçük, büyük her cihaz üzerinde mükemmel gözüküyor.

en: Appears in the footer section of the site.
tr: Sitenin alt kısmında görüntülenir.

en: Link to full-size image
tr: Tam boy görsele bağlantı

en: Main Widget Area
tr: Ana bileşen alanı

en: Secondary Widget Area
tr: İkincil bileşen alanı

en: Appears on posts and pages in the sidebar.
tr: Yan sütunda yazılarda ve sayfalarda gözükür.

en: Full resolution
tr: Tam çözünürlük

en: Twenty Thirteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
tr: Yirmi Onüç en az WordPress 3.6 gerektirir. Siz %s sürümünü kullanıyorsunuz. Lütfen güncelleyip tekrar deneyin.

en: Page %s
tr: Sayfa %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
tr: Aradığınız sayfa bulunamadı. Belki arama kutusu aradığınızı bulma konusunda yardımcı olabilir.

en: Menu
tr: Menü

en: Skip to content
tr: İçeriğe geç

en: View all posts by %s
tr: %s tarafından yazılmış tüm yazıları görüntüle

en: Search Results for: %s
tr: Arama sonuçları: %s

en: Archives
tr: Arşiv

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
tr: WordPress ekibi

en: Permalink to %s
tr: %s için kalıcı bağlantı

en: Post navigation
tr: Yazı dolaşımı

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
tr: <span class="meta-nav">&larr;</span> Eski yazılar

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
tr: Yeni yazılar <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Proudly powered by %s
tr: %s gururla sunar

en: Edit
tr: Düzenle

en: Newer Comments &rarr;
tr: Yeni yorumlar &arr;

en: Comments are closed.
tr: Yorumlar kapalı.

en: About %s
tr: %s hakkında

en: Yearly Archives: %s
tr: Yıllık arşivler: %s

en: Tag Archives: %s
tr: Etiket arşivi: %s

en: Category Archives: %s
tr: Kategori arşivi: %s

en: Daily Archives: %s
tr: Günlük arşivler: %s

en: Monthly Archives: %s
tr: Aylık arşivler: %s

en: Semantic Personal Publishing Platform
tr: Anlamlı kişisel yayınlama platformu

en: Nothing Found
tr: Bulunamadı

en: Comment navigation
tr: Yorum dolaşımı

en: &larr; Older Comments
tr: &arr; Eski yorumlar

en: Pages:
tr: Sayfalar:

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
tr: %s tarafından yazılan yazılar <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
tr: Biraz utanç verici, değil mi?

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
tr: Görünen o ki burada hiç bir şey bulunamadı. Ufak bir aramaya ne dersiniz?

en: All posts by %s
tr: %s tarafından yazılmış tüm yazılar

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
tr[0]: &ldquo;%2$s&rdquo; üzerine bir yorum
tr[1]: &ldquo;%2$s&rdquo; üzerine %1$s yorum

en: Leave a comment
tr: Bir yorum yapın

en: One comment so far
tr: Şu ana kadar bir yorum

en: View all % comments
tr: Tüm % yorumları görüntüle

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
tr: İlk yazınızı yayınlamaya hazır mısınız? <a href="%1$s">Buradan başlayın</a>.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with different keywords.
tr: Üzgünüm ama aradığınız kriterlerle hiç bir şey örtüşmedi. Lütfen farklı anahtar kelimeler ile tekrar deneyin.

en: Navigation Menu
tr: Dolaşım menüsü

[ctx: Source Sans Pro font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not supported by Source Sans Pro, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
tr: açık

[ctx: Bitter font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not supported by Bitter, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
tr: açık

en: Posts navigation
tr: Yazı dolaşımı

en: Sticky
tr: Sabit

[ctx: 1: post format name. 2: date]
en: %1$s on %2$s
tr: %1$s %2$s

en: <span class="attachment-meta">Published on <time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time> in <a href="%3$s" title="Return to %4$s" rel="gallery">%5$s</a></span>
tr: <span class="attachment-meta"><time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time> tarihinde <a href="%3$s" title="Geri dön: %4$s" rel="gallery">%5$s</a> içinde yayınlandı</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
tr: <span class="meta-nav">&larr;</span> Önceki

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
tr: Sonraki <span class="meta-nav">&rarr;</span>

[ctx: header image description]
en: Circle
tr: Çember

[ctx: header image description]
en: Diamond
tr: Elmas

[ctx: header image description]
en: Star
tr: Yıldız

en: %s Archives
tr: %s arşivleri

note: Theme Name of the plugin/theme
en: Twenty Thirteen
tr: Yirmi Onüç
