Twenty Fourteen - en to uk translation catalogue (93 entries)

en: % Comments
uk: Коментарів: %

en: Background may only be visible on wide screens.
uk: Фон може відображатися тільки на широких екранах.

en: Comment navigation
uk: Навігація по коментарях

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
uk: Продовжувати читання <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Enhance your site design by using <a href="%s">Featured Images</a> for posts you&rsquo;d like to stand out (also known as post thumbnails). This allows you to associate an image with your post without inserting it. Twenty Fourteen uses featured images for posts and pages&mdash;above the title&mdash;and in the Featured Content area on the home page.
uk: Покращіть дизайн вашого сайту за допомогою <a href="%s">Вибраних зображень</a>. Ця функція дозволяє зв'язати зображення із записом, не вставляючи його. Тема Twenty Fourteen використовує вибрані зображення для записів і сторінок (над заголовком), а також у розділі &laquo;Вибраний вміст&raquo; на домашній сторінці.

en: Footer Widget Area
uk: Нижня область віджетів

note: #-#-#-#-#  twentyfourteen.pot (Twenty Fourteen 1.3)  #-#-#-#-# Author URI of the plugin/theme
en: http://wordpress.org/
uk: http://uk.wordpress.org/

note: Description of the plugin/theme
en: In 2014, our default theme lets you create a responsive magazine website with a sleek, modern design. Feature your favorite homepage content in either a grid or a slider. Use the three widget areas to customize your website, and change your content's layout with a full-width page template and a contributor page to show off your authors. Creating a magazine website with WordPress has never been easier.
uk: У 2014 році наша тема за замовчуванням дозволить вам створити адаптивний журнальний сайт з сучасним дизайном. Відобразіть на головній сторінці свої улюблені записи у вигляді сітки або слайдера. Використовуйте три області для віджетів, щоб налаштувати свій сайт. Спробуйте також змінити розташування вмісту за допомогою шаблону сторінки на всю ширину і створіть сторінку учасників, щоб показати авторів сайту. Створити журнальний сайт на WordPress ще ніколи не було так легко.

[ctx: Lato font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not supported by Lato, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
uk: увімкнено

en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
uk[0]: %1$s коментар до &ldquo;%2$s&rdquo;
uk[1]: %1$s коментарі до &ldquo;%2$s&rdquo;
uk[2]: %1$s коментарів до &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Primary Sidebar
uk: Основна бічна колонка

en: Sticky
uk: Прикріплені

en: The home page features your choice of up to 6 posts prominently displayed in a grid or slider, controlled by a <a href="%1$s">tag</a>; you can change the tag and layout in <a href="%2$s">Appearance &rarr; Customize</a>. If no posts match the tag, <a href="%3$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
uk: На домашній сторінці можна відобразити до 6 записів у вигляді сітки або слайдера, для цього користуйтеся <a href="%1$s">позначкою</a>. Перейменувати позначку і вибрати варіант відображення можна на екрані <a href="%2$s">Зовнішній вигляд &rarr; Налаштувати</a>. Якщо записів з позначкою немає, будуть відображатися <a href="%3$s">прикріплені записи</a>.

en: Tag Archives: %s
uk: Архів позначки:  %s

en: Tag Name
uk: Назва позначки

en: Twenty Fourteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
uk: Тема Twenty Fourteen вимагає WordPress 3.6 або вище. У вас версія %s. Будь ласка, оновіть WordPress і спробуйте ще раз.

en: Post navigation
uk: Навігація по записах

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
uk: Продовжувати читання %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: 1 Comment
uk: 1 Коментар

en: May only be visible on wide screens.
uk: Перегляд можливий тільки на широких екранах.

en: More images
uk: Інші зображення

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
uk: Готові опублікувати свій перший запис? <a href="%1$s">Почніть звідси</a>.

note: Template Name of the plugin/theme
en: Full Width Page
uk: Сторінка на всю ширину

en: Quotes
uk: Цитати

en: Links
uk: Посилання

en: Asides
uk: Нотатки

en: Galleries
uk: Галереї

en: Images
uk: Зображення

en: Videos
uk: Відео

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
uk: Інформацію за запитом знайти не вдалося. Можливо, буде корисний пошук по сайту.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
uk: Вибачте, за вашим запитом нічого не знайдено. Спробуйте інші ключові слова.

en: Content Sidebar
uk: Колонка вмісту

en: Main sidebar that appears on the left.
uk: Основна бічна колонка зліва.

en: Secondary menu in left sidebar
uk: Додаткове меню зліва

en: Top primary menu
uk: Основне верхнє меню

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
uk: Команда WordPress

en: Search Results for: %s
uk: Результати пошуку для фрази: %s

en: Skip to content
uk: Переміститись до тексту

en: Leave a comment
uk: Написати коментар

en: Comments are closed.
uk: Коментування вимкнено.

en: Newer Comments &rarr;
uk: Новіші коментарі &rarr;

en: &larr; Older Comments
uk: &larr; Старіші коментарі

en: Primary Menu
uk: Головне меню

en: Page %s
uk: Сторінка %s

en: &larr; Previous
uk: &larr; Попереднє

en: Next &rarr;
uk: Наступне &rarr;

en: Edit
uk: Редагувати

en: Pages:
uk: Сторінки:

en: Archives
uk: Архіви

en: Search
uk: Пошук

en: Nothing Found
uk: Нічого не знайдено

en: Category Archives: %s
uk: Архів категорії: %s

en: Yearly Archives: %s
uk: Архів за рік: %s

en: Monthly Archives: %s
uk: Архів за місяць: %s

en: Daily Archives: %s
uk: Архів за день:  %s

en: Proudly powered by %s
uk: Працює на %s

en: This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photo</a>. | This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photos</a>.
uk[0]: Ця галерея містить<a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s фотографію</a>.
uk[1]: Ця галерея містить<a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s фотографії</a>.
uk[2]: Ця галерея містить<a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s фотографій</a>.

note: Template Name of the plugin/theme
en: Contributor Page
uk: Сторінка учасників

en: Post format to show:
uk: Формат записів:

en: Number of posts to show:
uk: Кількість записів:

en: Title:
uk: Заголовок:

en: Audio
uk: Аудіо

en: Twenty Fourteen Ephemera
uk: Швидкоплинне (Twenty Fourteen)

en: <span class="meta-nav">Next Post</span>%title
uk: <span class="meta-nav">Наступний запис</span>%title

en: <span class="meta-nav">Previous Post</span>%title
uk: <span class="meta-nav">Попередній запис</span>%title

en: <span class="meta-nav">Published In</span>%title
uk: <span class="meta-nav">Опубліковано в</span>%title

en: Posts navigation
uk: Навігація по записах

en: Slider
uk: Слайдер

en: Grid
uk: Сітка

en: Layout
uk: Розмітка

en: Featured Content
uk: Вибраний вміст

en: Next Image
uk: Наступне зображення

en: Previous Image
uk: Попереднє зображення

en: %d Article | %d Articles
uk[0]: %d стаття
uk[1]: %d статті
uk[2]: %d статей

en: Appears in the footer section of the site.
uk: Відображається в нижній частині сайту.

en: Additional sidebar that appears on the right.
uk: Додаткова бічна колонка справа.

en: All posts by %s
uk: Всі записи автора %s

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
uk: За даною адресою нічого не знайдено. Спробуйте скористатися пошуком.

en: Next
uk: Вперед

en: Previous
uk: Назад

en: Don&rsquo;t display tag on front end.
uk: Не відображати мітку на сайті.

en: Site Title Color
uk: Колір назви сайту

en: For an in-depth tutorial, and more tips and tricks, visit the <a href="%s">Twenty Fourteen documentation</a>.
uk: Детальні інструкції та додаткову інформацію можна знайти в <a href="%s">документації Twenty Fourteen</a>.

en: Display Site Title &amp; Tagline
uk: Відображати назву і опис

en: Not Found
uk: Не знайдено

en: Use a <a href="%1$s">tag</a> to feature your posts. If no posts match the tag, <a href="%2$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
uk: Використовуйте <a href="%1$s">мітку</a>, щоб позначити записи як обрані. Якщо жодного запису з міткою не знайдено, будуть відображатися <a href="%2$s">приліплені записи</a>.

en: Use this widget to list your recent Aside, Quote, Video, Audio, Image, Gallery, and Link posts.
uk: Використовуйте цей віджет для відображення ваших свіжих заміток, цитат, відео та аудіозаписів, зображень, галерей і посилань.

en: More asides
uk: Інші замітки

en: More galleries
uk: Інші галереї

en: More links
uk: Інші посилання

en: More quotes
uk: Інші цитати

en: More audio
uk: Інші аудіо

en: More videos
uk: Інші відео
