Twenty Fourteen - en to sv translation catalogue (88 entries)

en: Top primary menu
sv: Övre primär meny

en: Main sidebar that appears on the left.
sv: Primär sidopanel som visas till vänster.

en: Secondary menu in left sidebar
sv: Sekundär meny i vänster sidofält

en: Content Sidebar
sv: Sidofält, innehåll

[ctx: Lato font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not supported by Lato, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
sv: på

en: Galleries
sv: Gallerier

note: Template Name of the plugin/theme
en: Full Width Page
sv: Sida, fullbredd

en: Primary Sidebar
sv: Primär sidopanel

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
sv: Ledsen, inget matchade dina sökkriterier. Vänligen försök igen med andra nyckelord.

en: Asides
sv: Noteringar

en: Images
sv: Bilder

en: Links
sv: Länkar

en: Quotes
sv: Citat

en: More images
sv: Fler bilder

en: Sticky
sv: Klistrad

en: % Comments
sv: % kommentarer

en: 1 Comment
sv: 1 kommentar

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
sv: Det verkar inte som om vi kan hitta det du letar efter. Kanske kan en sökning hjälpa.

en: Monthly Archives: %s
sv: Månadsarkiv: %s

en: Leave a comment
sv: Lämna en kommentar

en: Nothing Found
sv: Inget funnet

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
sv: Är du redo att posta ditt första inlägg? <a href="%1$s">Starta här</a>.

en: Comment navigation
sv: Kommentarsnavigering

en: &larr; Older Comments
sv: &larr; Äldre kommentarer

en: Pages:
sv: Sidor:

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
sv: Läs mer <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Tag Archives: %s
sv: Etikettarkiv: %s

en: Category Archives: %s
sv: Kategoriarkiv: %s

en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
sv[0]: En reaktion på &ldquo;%2$s&rdquo;
sv[1]: %1$s reaktion på &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Comments are closed.
sv: Kommentarer inaktiverade.

en: Archives
sv: Arkiv

en: Post navigation
sv: Inläggsnavigering

en: Primary Menu
sv: Primär meny

en: Edit
sv: Redigera

en: Newer Comments &rarr;
sv: Nyare kommentarer &rarr;

en: Skip to content
sv: Hoppa till innehåll

en: &larr; Previous
sv: &larr; Föregående

en: Next &rarr;
sv: Nästa &rarr;

en: Search Results for: %s
sv: Sökresultat för: %s

note: Template Name of the plugin/theme
en: Contributor Page
sv: Sida med inlägg

en: Proudly powered by %s
sv: Drivs med %s

en: Daily Archives: %s
sv: Dagsarkiv: %s

en: Yearly Archives: %s
sv: Årsarkiv: %s

en: Search
sv: Sök

en: Page %s
sv: Sida %s

en: Enhance your site design by using <a href="%s">Featured Images</a> for posts you&rsquo;d like to stand out (also known as post thumbnails). This allows you to associate an image with your post without inserting it. Twenty Fourteen uses featured images for posts and pages&mdash;above the title&mdash;and in the Featured Content area on the home page.
sv: Piffa upp din designen av din webbplats med hjälp av <a href="%s">Utvalda bilder</a> för inlägg du vill ska sticka ut (även kallat inläggsminiatyrer). Detta gör att du kan associera en bild med ditt inlägg utan att infoga den. I Twenty Fourteen används utvalda bilder för inlägg och sidor ovanför titeln och i sektionen för utvalt innehåll på startsidan.

en: Appears in the footer section of the site.
sv: Visas i sidfoten för webbplatsen.

en: <span class="meta-nav">Previous Post</span>%title
sv: <span class="meta-nav">Föregående inlägg</span>%title

en: <span class="meta-nav">Published In</span>%title
sv: <span class="meta-nav">Pubicerat i</span>%title

en: <span class="meta-nav">Next Post</span>%title
sv: <span class="meta-nav">Nästa inlägg</span>%title

en: Additional sidebar that appears on the right.
sv: Extra sidopanel som visas till höger.

en: %d Article | %d Articles
sv[0]: %d artikel
sv[1]: %d artiklar

en: Post format to show:
sv: Inläggsformat att visa:

en: Posts navigation
sv: Inläggsnavigering

en: Footer Widget Area
sv: Widgetfält, sidfot

en: This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photo</a>. | This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photos</a>.
sv[0]: Detta galleri innehåller <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s bild</a>.
sv[1]: Detta galleri innehåller <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s bilder</a>.

en: Grid
sv: Rutnät

en: Background may only be visible on wide screens.
sv: Bakgrunder är kanske bara synlig för bredare skärmar.

en: Twenty Fourteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
sv: Twenty Fourteen kräver minst WordPress, version 3.6. Du kör version %s. Uppdatera WordPress och försök igen.

en: Audio
sv: Ljud

en: Featured Content
sv: Utvalt innehåll

en: Title:
sv: Titel:

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
sv: Det verkar inte som något kunde hittas för den här platsen. Testa en sökning kanske?

en: Number of posts to show:
sv: Antal inlägg att visa:

en: Next Image
sv: Nästa bild

en: Previous Image
sv: Föregående bild

en: All posts by %s
sv: Alla inlägg av %s

en: Next
sv: Nästa

en: Previous
sv: Föregående

note: Description of the plugin/theme
en: In 2014, our default theme lets you create a responsive magazine website with a sleek, modern design. Feature your favorite homepage content in either a grid or a slider. Use the three widget areas to customize your website, and change your content's layout with a full-width page template and a contributor page to show off your authors. Creating a magazine website with WordPress has never been easier.
sv: 2014 låter vårt standardtema dig att skapa en webbplats med en layout av ett responsivt magasintema med elegant och modern design. Visa dina favoriter som utvald sektion i format av  ett rutnät eller en slider. Använd widgetfälten för att anpassa din webbplats och ändra innehållslayouten med en fullbreddsmall och en författarmall för att visa upp dina medarbetare. Att skapa en webbplats i formatet som magasin har aldrig varit enklare.

en: Don&rsquo;t display tag on front end.
sv: Visa inte etikett på framsidan.

en: Site Title Color
sv: Färg för webbplatstitel

en: Tag Name
sv: Etikettnamn

en: For an in-depth tutorial, and more tips and tricks, visit the <a href="%s">Twenty Fourteen documentation</a>.
sv: För en mer fördjupad guide och fler tips, besök <a href="%s">dokumentationen för Twenty Fourteen</a>.

en: Display Site Title &amp; Tagline
sv: Visa webbplatstitel &amp; slogan

en: Not Found
sv: Kunde inte hittas

en: Use a <a href="%1$s">tag</a> to feature your posts. If no posts match the tag, <a href="%2$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
sv: Använd en <a href="%1$s">etikett</a> för att markera dina inlägg som utvalda. Om inget inlägg har etiketten angiven så används istället <a href="%2$s">klistrade inlägg</a>.

en: Use this widget to list your recent Aside, Quote, Video, Audio, Image, Gallery, and Link posts.
sv: Använd denna widget för att visa dina senaste Noterings-, Citat-, Video-, Ljud-, Bild-, Galleri- och Länk-inlägg.

en: More videos
sv: Fler videoklipp

en: More audio
sv: Fler ljudfiler

en: More quotes
sv: Fler citat

en: More links
sv: Fler länkar

[ctx: featured content default tag slug]
en: featured
sv: utvalt

en: The home page features your choice of up to 6 posts prominently displayed in a grid or slider, controlled by a <a href="%1$s">tag</a>; you can change the tag and layout in <a href="%2$s">Appearance &rarr; Customize</a>. If no posts match the tag, <a href="%3$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
sv: Startsidan innehåller ditt val av upp till 6 framhävda inlägg visade i ett rutnät eller i ett bildspel, kontrollerat av en <a href="%1$s">etikett</a>; du kan ändra den utvalda etiketten under <a href="%2$s">Utseende &rarr; Anpassa</a>. Om inga inlägg matchar etiketten så används istället <a href="%3$s">klistrade inlägg</a>.

en: More asides
sv: Fler noteringar

en: More galleries
sv: Fler gallerier

en: May only be visible on wide screens.
sv: Är endast synlig på bredare skärmar.

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
sv: Fortsätt läsa %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
