Twenty Fourteen - en to fi translation catalogue (91 entries)

en: Content Sidebar
fi: Sisällön sivupalkki

en: More images
fi: Lisää kuvia

note: Template Name of the plugin/theme
en: Full Width Page
fi: Täysi leveys -sivu

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
fi: Pahoittelut mutta mitään ei löytynyt hakuehdoillasi. Kokeile uudelleen joillakin toisilla hakusanoilla.

en: Asides
fi: Sivuhuomautukset

en: Main sidebar that appears on the left.
fi: Sivupalkki, joka sijaitsee vasemmalla.

en: Primary Sidebar
fi: Ensisijainen vimpainalue

en: Secondary menu in left sidebar
fi: Valikko vasemmassa sivupalkissa

en: Top primary menu
fi: Ylävalikko

en: 1 Comment
fi: Yksi kommentti

en: % Comments
fi: % kommenttia

en: Quotes
fi: Lainaukset

en: Links
fi: Linkit

en: Galleries
fi: Galleriat

en: Images
fi: Kuvat

en: Videos
fi: Videot

en: Sticky
fi: Kiinnitetty

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
fi: Oletko valmis julkaisemaan ensimmäisen kirjoituksesi? <a href="%1$s">Aloita tästä</a>.

en: Nothing Found
fi: Mitään ei löytynyt

en: Leave a comment
fi: Kommentoi

en: Daily Archives: %s
fi: Arkistot päivän mukaan: %s

en: Skip to content
fi: Siirry sisältöön

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
fi: Emme valitettavasti löytäneet etsimääsi. Ehkä hakutoiminnosta on apua.

en: Primary Menu
fi: Ensisijainen valikko

en: Post navigation
fi: Artikkelien selaus

en: Next &rarr;
fi: Seuraava &rarr;

en: &larr; Previous
fi: &larr; Edellinen

en: Page %s
fi: Sivu %s

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Pages:
fi: Sivut:

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fi: Lue loppuun <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Archives
fi: Arkistot

en: Search
fi: Haku

en: Search Results for: %s
fi: Hakutulokset kohteelle: %s

en: Tag Archives: %s
fi: Avainsana-arkisto: %s

en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
fi[0]: Yksi vastaus artikkeliin &rdquo;%2$s&rdquo;
fi[1]: %1$s vastausta artikkeliin &rdquo;%2$s&rdquo;

en: Comment navigation
fi: Kommenttien selaus

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
fi: WordPress-tiimi

en: Newer Comments &rarr;
fi: Uudemmat kommentit &rarr;

en: &larr; Older Comments
fi: &larr; Vanhemmat kommentit

en: Comments are closed.
fi: Kommentointi on suljettu.

en: Category Archives: %s
fi: Aihearkisto: %s

en: Yearly Archives: %s
fi: Arkistot vuoden mukaan: %s

en: Monthly Archives: %s
fi: Arkistot kuukauden mukaan: %s

en: Twenty Fourteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
fi: Twenty Fourteen vaatii vähintään WordPress-version 3.6. Sinulla on käytössäsi versio %s. Päivitä ja yritä uudestaan.

en: Proudly powered by %s
fi: Voimanlähteenä %s

en: Enhance your site design by using <a href="%s">Featured Images</a> for posts you&rsquo;d like to stand out (also known as post thumbnails). This allows you to associate an image with your post without inserting it. Twenty Fourteen uses featured images for posts and pages&mdash;above the title&mdash;and in the Featured Content area on the home page.
fi: Paranna sivustosi ulkoasua käyttämällä <a href="%s">artikkelikuvia</a> niihin artikkeleihin, joita haluat korostaa. Twenty Fourteen näyttää artikkelikuvat otsikon yläpuolella ja etusivulla nostettujen artikkelien kohdalla.

en: Footer Widget Area
fi: Alapalkin vimpainalue

en: Additional sidebar that appears on the right.
fi: Sivupalkki, joka näkyy oikealla.

en: Slider
fi: Karuselli

en: Featured Content
fi: Etusivun nostetut artikkelit

en: <span class="meta-nav">Published In</span>%title
fi: <span class="meta-nav">Julkaistu</span>%title

en: Layout
fi: Ulkoasu

en: Grid
fi: Ruudukko

en: Background may only be visible on wide screens.
fi: Tausta saattaa olla näkyvissä vain isommalla näyttöresoluutiolla.

en: %d Article | %d Articles
fi[0]: %d Artikkeli
fi[1]: %d Artikkelia

note: Template Name of the plugin/theme
en: Contributor Page
fi: Kirjoittajat-sivu

en: Number of posts to show:
fi: Kuinka monta artikkelia näytetään:

en: Post format to show:
fi: Näytettävät artikkelimuodot:

en: Previous
fi: Edellinen

en: Audio
fi: Ääni

en: This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photo</a>. | This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photos</a>.
fi[0]: Tässä galleriassa on <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s kuva</a>.
fi[1]: Tässä galleriassa on <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s kuvaa</a>.

en: Next
fi: Seuraava

en: Previous Image
fi: Edellinen kuva

en: Next Image
fi: Seuraava kuva

en: <span class="meta-nav">Next Post</span>%title
fi: <span class="meta-nav">Seuraava artikkeli</span>%title

en: <span class="meta-nav">Previous Post</span>%title
fi: <span class="meta-nav">Edellinen artikkeli</span>%title

en: Title:
fi: Otsikko:

en: Posts navigation
fi: Artikkelien selaus

en: All posts by %s
fi: Kaikki kirjoittajan %s artikkelit

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
fi: Näyttää siltä että täällä ei ole mitään. Kokeilepa hakua?

en: Appears in the footer section of the site.
fi: Näkyy sivuston alatunnisteessa.

note: Description of the plugin/theme
en: In 2014, our default theme lets you create a responsive magazine website with a sleek, modern design. Feature your favorite homepage content in either a grid or a slider. Use the three widget areas to customize your website, and change your content's layout with a full-width page template and a contributor page to show off your authors. Creating a magazine website with WordPress has never been easier.
fi: Vuoden 2014 oletusteema on mukautuva, moderni ja huoliteltu verkkolehden toteuttamiseen tarkoitettu teema. Voit nostaa etusivulle halutut artikkelit joko ruudukkona (grid) tai karusellina (slider). Teemassa on kolme vimpainaluetta ja kaksi sivupohjaa. Toinen sivupohja mahdollistaa täyslevyisen sivun ilman vimpaimia ja toinen sivupohja esittelee kirjoittajat. Verkkolehden luominen ei ole koskaan ollut helpompaa.

en: Don&rsquo;t display tag on front end.
fi: Älä näytä avainsanaa sivulla.

en: Site Title Color
fi: Sivuston otsikon väri

en: Tag Name
fi: Avainsanan nimi

en: Display Site Title &amp; Tagline
fi: Näytä sivuston otsikko &amp; kuvaus

en: For an in-depth tutorial, and more tips and tricks, visit the <a href="%s">Twenty Fourteen documentation</a>.
fi: Ohjeet ja vinkit löytyvät <a href="%s">Twenty Fourteen ohje-sivulta</a>.

en: Not Found
fi: Mitään ei löytynyt

en: Use a <a href="%1$s">tag</a> to feature your posts. If no posts match the tag, <a href="%2$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
fi: Nosta artikkeleita etusivulle <a href="%1$s">avainsanan</a> perusteella. Jos sopivia artikkeleita ei löydy, näytetään niiden sijaan <a href="%2$s">kiinnitettyjä artikkeleita</a>.

[ctx: featured content default tag slug]
en: featured
fi: nosto

en: Use this widget to list your recent Aside, Quote, Video, Audio, Image, Gallery, and Link posts.
fi: Käytä tätä vimpainta uusimpien sivuhuomautusten, lainausten, videoiden, äänitiedostojen, kuvien, gallerioiden ja linkkien listaamiseen.

en: More asides
fi: Lisää sivuhuomautuksia

en: More galleries
fi: Lisää gallerioita

en: More links
fi: Lisää linkkejä

en: More quotes
fi: Lisää lainauksia

en: More videos
fi: Lisää videoita

en: More audio
fi: Lisää äänitiedostoja

en: The home page features your choice of up to 6 posts prominently displayed in a grid or slider, controlled by a <a href="%1$s">tag</a>; you can change the tag and layout in <a href="%2$s">Appearance &rarr; Customize</a>. If no posts match the tag, <a href="%3$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
fi: Etusivulla on valintasi mukaan enintään 6 nostettua artikkelia joko ruudukkona tai karusellina. Nostot valitaan <a href="%1$s">avainsanan</a> perusteella; voit vaihtaa käytetyn avainsanan ja asettelun sivulta <a href="%2$s">Ulkoasu &rarr; Mukauta</a>. Jos avainsanalla ei löydy yhtään artikkelia, <a href="%3$s">kiinnitetyt artikkelit</a> näytetään niiden sijasta.

en: May only be visible on wide screens.
fi: Saattaa näkyä vain leveillä näytölillä.

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fi: Jatka lukemista %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
