Twenty Fifteen - en to uk translation catalogue (64 entries)

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
uk: Додайте сюди віджети для показу в бічній колонці.

en: Applied to the header on small screens and the sidebar on wide screens.
uk: Застосовується до заголовка на маленьких екранах і до бічної колонки на широких.

en: Base Color Scheme
uk: Основна кольорова схема

en: Header and Sidebar Background Color
uk: Колір фону заголовка та бічної колонки

en: Header and Sidebar Text Color
uk: Колір тексту заголовка та бічної колонки

en: Previous Image
uk: Попереднє зображення

en: Older Comments
uk: Старіші коментарі

en: Nothing Found
uk: Нічого не знайдено

en: Next Image
uk: Наступне зображення

en: Newer Comments
uk: Новіші коментарі

en: Widget Area
uk: Область для віджетів

en: Social Links Menu
uk: Меню соціальних посилань

en: Primary Menu
uk: Головне меню

en: Yellow
uk: Жовтий

en: View all posts by %s
uk: Подивитися всі записи автора %s

en: Twenty Fifteen requires at least WordPress version 4.1. You are running version %s. Please upgrade and try again.
uk: Тема Twenty Fifteen вимагає WordPress 4.1 або вище. У вас версія %s. Будь ласка, оновіть WordPress і спробуйте ще раз.

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
uk: Позначки

en: Proudly powered by %s
uk: Сайт працює на %s

en: Published by
uk: Автор

en: Purple
uk: Фіолетовий

en: Previous page
uk: Попередня сторінка

en: Previous post:
uk: Попередній запис:

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
uk: Опубліковано

en: Pink
uk: Рожевий

en: Page
uk: Сторінка

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
uk: Ой! Сторінка не знайдена.

[ctx: Noto Sans font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Noto Sans, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
uk: увімкнено

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
uk[0]: %1$s коментар до &ldquo;%2$s&rdquo;
uk[1]: %1$s коментарі до &ldquo;%2$s&rdquo;
uk[2]: %1$s коментарів до &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: Noto Serif font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Noto Serif, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
uk: увімкнено

[ctx: Inconsolata font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Inconsolata, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
uk: увімкнено

en: Next post:
uk: Наступний запис:

[ctx: Add new subset (greek, cyrillic, devanagari, vietnamese)]
note: translators: To add an additional character subset specific to your language, translate this to 'greek', 'cyrillic', 'devanagari' or 'vietnamese'. Do not translate into your own language.
en: no-subset
uk: немає

en: Next page
uk: Наступна сторінка

en: Menu and widgets
uk: Меню та віджети

note: #-#-#-#-#  twentyfifteen.pot (Twenty Fifteen 1.0)  #-#-#-#-# Author URI of the plugin/theme
en: https://wordpress.org/
uk: https://uk.wordpress.org/

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
uk: Повний розмір

[ctx: Used before post format.]
en: Format
uk: Формат

en: Featured
uk: Вибране

en: expand child menu
uk: розгорнути підменю

en: Dark
uk: Темний

en: Default
uk: За замовчуванням

en: Comment navigation
uk: Навігація по коментарях

en: collapse child menu
uk: згорнути підменю

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
uk: Категорії

en: Blue
uk: Синій

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
uk: Автор

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
uk: <span class="meta-nav">Опубліковано в</span><span class="post-title">%title</span>

en: % Comments
uk: Коментарів: %

note: Description of the plugin/theme
en: Our 2015 default theme is clean, blog-focused, and designed for clarity. Twenty Fifteen's simple, straightforward typography is readable on a wide variety of screen sizes, and suitable for multiple languages. We designed it using a mobile-first approach, meaning your content takes center-stage, regardless of whether your visitors arrive by smartphone, tablet, laptop, or desktop computer.
uk: Наша стандартна яскрава тема 2015 року створена для чіткості та націлена на блоги. Її просте оформлення дозволяє легко читати вміст на ріноманітних розширеннях екранів, також вона сумісна з багатьма мовами. Ми створювали її орієнтуючись на мобільні пристрої, це означає що ваш вміст буде на першому місці незалежно від того, який пристрій використовується: смартфон, планшет, чи комп’ютер.

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
uk: команда WordPress

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
uk: За даною адресою нічого не знайдено. Спробуйте скористатися пошуком.

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
uk: Інформацію за запитом знайти не вдалося. Можливо, буде корисний пошук по сайту.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
uk: Вибачте, за вашим запитом нічого не знайдено. Спробуйте інші ключові слова.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
uk: Готові опублікувати свій перший запис? <a href="%1$s">Почніть звідси</a>.

en: Skip to content
uk: Переміститись до тексту

en: Edit
uk: Редагувати

en: Pages:
uk: Сторінки:

en: Comments are closed.
uk: Коментування вимкнено.

en: 1 Comment
uk: 1 Коментар

en: Search Results for: %s
uk: Результати пошуку для фрази: %s

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s
uk: Продовжувати читання %s

en: Leave a comment
uk: Написати коментар

en: Next
uk: Вперед

en: Previous
uk: Назад
