Twenty Fifteen - en to th translation catalogue (63 entries)

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
th: ขอโทษครับ  ไม่พบหน้านั้น

en: Previous page
th: หน้าก่อนหน้า

en: Page
th: หน้า

en: Next page
th: หน้าต่อไป

en: Published by
th: เผยแพร่โดย

en: View all posts by %s
th: ดูเรื่องทั้งหมดโดย %s

[ctx: Inconsolata font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Inconsolata, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
th: เปิด

[ctx: Noto Sans font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Noto Sans, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
th: เปิด

[ctx: Noto Serif font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Noto Serif, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
th: เปิด

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
th: ดูเหมือนว่าไม่พบสิ่งใดบนที่อยู่นั้น  บางทีคุณอยากลองใช้การค้นหา?

en: collapse child menu
th: หดเมนูย่อย

[ctx: Add new subset (greek, cyrillic, devanagari, vietnamese)]
note: translators: To add an additional character subset specific to your language, translate this to 'greek', 'cyrillic', 'devanagari' or 'vietnamese'. Do not translate into your own language.
en: no-subset
th: ไม่มีซับเซต

en: expand child menu
th: ขยายเมนูย่อย

en: Social Links Menu
th: เมนูลิงก์โซเชียล

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
th: เพื่อวิดเจ็ตที่นี่เพื่อให้แสดงในด้านข้างของคุณ

en: Widget Area
th: พื้นที่วิดเจ็ต

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
th[0]: %1$s ความเห็นบน &ldquo;%2$s&rdquo;

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s
th: อ่านเพิ่มเติม %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
th: ดูเหมือนว่าเราไม่มีสิ่งที่คุณกำลังหาอยู่  บางทีคำสั่งค้นหาอาจช่วยคุณได้

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
th: ขอโทษครับ  แต่ไม่มีสิ่งใดตรงกับเงื่อนไขการค้นหาของคุณ  โปรดลองใหม่ด้วยคำที่ต่างออกไป

en: Nothing Found
th: ไม่พบสิ่งใด

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
th: พร้อมที่จะเผยแพร่เรื่องแรกของคุณหรือไม่? <a href="%1$s">เริ่มใช้งานที่นี่</a>

en: Proudly powered by %s
th: ภูมิใจนำเสนอโดย %s

en: Primary Menu
th: เมนูหลัก

en: Skip to content
th: ข้ามไปยังเนื้อหา

en: Edit
th: แก้ไข

en: Pages:
th: หน้า:

en: Comments are closed.
th: ปิดการแสดงความเห็น

en: Dark
th: มืด

en: Yellow
th: สีเหลือง

note: Description of the plugin/theme
en: Our 2015 default theme is clean, blog-focused, and designed for clarity. Twenty Fifteen's simple, straightforward typography is readable on a wide variety of screen sizes, and suitable for multiple languages. We designed it using a mobile-first approach, meaning your content takes center-stage, regardless of whether your visitors arrive by smartphone, tablet, laptop, or desktop computer.
th: ธีมเริ่มต้น 2015 ของเรานั้นดูสบายตา  ออกแบบเพื่อใช้งานในรูปแบบบล็อก และการแยกส่วนอย่างชัดเจน  2015 นั้นเรียบง่าย ตัวอักษรถูกออกแบบให้อ่านได้บนหน้าจอมีขนาดต่างกันไป  และเหมาะสมกับหลากหลายภาษา  เราออกแบบมันโดยคำนึงถึงการเข้าถึงของอุปกรณ์มือถือ  หมายถึง  ข้อความของคุณจะอยู่ตรงกลางเสมอ  ไม่ว่าผู้เยี่ยมชมของคุณจะใช้สมาร์ทโฟน  แทบเล็ต  แล็บท็อป หรือคอมพิวเตอร์ตั้งโต๊ะ

en: Featured
th: ลักษณะพิเศษ

en: Blue
th: สีฟ้า

en: Purple
th: สีม่วง

en: Pink
th: สีชมพู

en: Newer Comments
th: ความเห็นที่ใหม่กว่า

[ctx: Used before post format.]
en: Format
th: รูปแบบเรื่อง

en: Older Comments
th: ความเห็นที่เก่ากว่า

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
th: ป้ายกำกับ

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
th: หมวดหมู่

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
th: ผู้เขียน

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
th: เขียนเมื่อ

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
th: <span class="meta-nav">เผยแพร่แล้วใน</span><span class="post-title">%title</span>

en: Menu and widgets
th: เมนูและวิดเจ็ต

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
th: ขนาดใหญ่สุด

en: Twenty Fifteen requires at least WordPress version 4.1. You are running version %s. Please upgrade and try again.
th: Twenty Fifteen ต้องการ WordPress อย่างน้อยรุ่น 4.1 คุณกำลังใช้งานรุ่น %s กรุณาอัปเกรดและลองใหม่อีกครั้ง

en: Header and Sidebar Text Color
th: สีตัวอักษรส่วนหัวและด้านข้าง

en: Base Color Scheme
th: สีหลัก

en: Header and Sidebar Background Color
th: สีพื้นหลังส่วนหัวและด้านข้าง

en: Default
th: ค่าเริ่มต้น

en: % Comments
th: % ความเห็น

en: Search Results for: %s
th: ผลลัพท์การค้นหาสำหรับ: %s

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
th: ทีมงานเวิร์ดเพรส

en: Comment navigation
th: เมนูนำทางความเห็น

en: Leave a comment
th: แสดงความคิดเห็น

en: 1 Comment
th: 1 ความเห็น

en: Next Image
th: รูปต่อไป

en: Previous Image
th: รูปก่อนหน้า

en: Previous
th: ก่อนหน้า

en: Next
th: ถัดไป

en: Next post:
th: เรื่องต่อไป:

en: Applied to the header on small screens and the sidebar on wide screens.
th: ปรับใช้กับส่วนหัวบนหน้าจอขนาดเล็ก และใช้กับด้านข้างบนหน้าจอขนาดกว้าง

en: Previous post:
th: เรื่องก่อนหน้า:
