Twenty Fifteen - en to no translation catalogue (58 entries)

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
no: Oida! Den siden finnes ikke.

en: Previous page
no: Forrige side

en: Page
no: Side

en: Next page
no: Neste side

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
no: Det ser ikke ut til at noe ble funnet på denne adressen. Kanskje du kan prøve et søk?

en: View all posts by %s
no: Vis alle innlegg av %s

en: Published by
no: Skrevet av

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
no: Widgeter som legges til her vises i din sidekolonne.

en: Social Links Menu
no: Sosiale medier-meny

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
no[0]: Én kommentar til &laquo;%2$s&raquo;
no[1]: %1$s kommentarer til &laquo;%2$s&raquo;

en: expand child menu
no: Utvid undermeny

en: collapse child menu
no: Slå sammen undermeny

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s
no: Fortsett å lese %s

en: Widget Area
no: Widgetområde

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
no: Vi klarer ikke å finne det du leter etter. Prøv å søke.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
no: Beklager, men det ble ikke funnet noe som passet det du søkte etter. Vennligst prøv med noen andre søkeord.

en: Nothing Found
no: Ingenting funnet

en: Skip to content
no: Gå til innhold

en: Primary Menu
no: Primærmeny

en: Proudly powered by %s
no: Stolt drevet av %s

en: Edit
no: Rediger

en: Pages:
no: Sider:

en: Comments are closed.
no: Det er stengt for kommentarer.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
no: Klar for å skrive ditt første innlegg? <a href="%1$s">Kom i gang her</a>.

note: Description of the plugin/theme
en: Our 2015 default theme is clean, blog-focused, and designed for clarity. Twenty Fifteen's simple, straightforward typography is readable on a wide variety of screen sizes, and suitable for multiple languages. We designed it using a mobile-first approach, meaning your content takes center-stage, regardless of whether your visitors arrive by smartphone, tablet, laptop, or desktop computer.
no: Vårt standardtema for 2015 er stilrent, bloggfokusert og designet for tydelighet. Twenty Fifteens enkle, ukompliserte typografi er lesbar på en lang rekke skjermstørrelser og tilpasset flere språk. Vi designet det med en mobil-først-tilnærming, som betyr at innholdet ditt får hovedfokus, uansett om dine besøkende kommer via smarttelefon, nettbrett, bærbar eller stasjonær datamaskin.

en: Header and Sidebar Background Color
no: Bakgrunnsfarge i sidetopp og sidekolonne

en: Header and Sidebar Text Color
no: Tekstfarge i sidetopp og sidekolonne

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
no: Forfatter

en: Base Color Scheme
no: Grunnpalett

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
no: Publisert

en: Default
no: Standard

en: Yellow
no: Gul

en: Dark
no: Mørk

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
no: Full størrelse

en: Menu and widgets
no: Meny og widgeter

en: Twenty Fifteen requires at least WordPress version 4.1. You are running version %s. Please upgrade and try again.
no: Twenty Fifteen krever minst WordPress versjon 4.1. Du kjører versjon %s. Vennligst oppgrader og forsøk igjen.

en: Pink
no: Rosa

en: Purple
no: Lilla

en: Blue
no: Blå

en: Featured
no: Fremhevet

en: Newer Comments
no: Nyere kommentarer

en: Older Comments
no: Eldre kommentarer

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
no: Kategorier

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
no: Stikkord

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
no: WordPress-gjengen

en: Search Results for: %s
no: Søkeresultater for: %s

en: % Comments
no: % kommentarer

en: 1 Comment
no: 1 kommentar

en: Leave a comment
no: Legg igjen en kommentar

en: Comment navigation
no: Kommentarnavigasjon

en: Next Image
no: Neste bilde

en: Previous Image
no: Forrige bilde

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
no: <span class="meta-nav">Hører til</span><span class="post-title">%title</span>

en: Next
no: Neste

en: Previous
no: Forrige

en: Applied to the header on small screens and the sidebar on wide screens.
no: Benyttes i sidetoppen på små skjermer og i sidekolonnen på brede skjermer.

en: Next post:
no: Neste innlegg:

en: Previous post:
no: Forrige innlegg:
