Development - en to uk translation catalogue (45 entries)

en: Akismet has detected a problem.
uk: Akismet виявив проблему.

en: Akismet %s requires WordPress 3.0 or higher.
uk: Akismet %s потребує WordPress 3+

en: Network functions are disabled.
uk: Мережеві функції відключені.

en: Your Akismet account has been successfully set up and activated. Happy blogging!
uk: Ваш аккаунт Akismet вдало налаштовано та активовано!

en: The key you entered is invalid. Please double-check it.
uk: Введений ключ некоректний. Спробуйте ще раз.

en: The key you entered could not be verified because a connection to akismet.com could not be established. Please check your server configuration.
uk: Введений вами ключ не може бути перевірений через відсутність з’єднання з akismet.com. Перевірте налаштування Вашого серверу.

en: Comment History
uk: Історія коментаря

en: Akismet Stats
uk: Статистика Akismet

en: Akismet Configuration
uk: Конфігурація Akismet.

en: Settings
uk: Налаштування

en: For more information:
uk: Більше інформації:

en: Cheatin&#8217; uh?
uk: Мухлюєш, а?!

[ctx: comments]
en: Spam
uk: Спам

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comment already.  | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comments already.
uk[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> захистив Ваш сайт від %2$s спам-коментаря.
uk[1]: <a href="%1$s">Akismet</a> захистив Ваш сайт від %2$s спам-коментарі.
uk[2]: <a href="%1$s">Akismet</a> захистив Ваш сайт від %2$s спам-коментарів.

en: Check for Spam
uk: Перевірити на Спам

en: Akismet re-checked and caught this comment as spam
uk: Akismet перевірив ще раз цей коментар і позначив як спам

en: Akismet re-checked and cleared this comment
uk: Akismet заново перевірив цей коментар і узгодив

en: Akismet was unable to re-check this comment (response: %s)
uk: Akismet не зміг перевірити цей коментар (відповідь: %s)

en: Awaiting spam check
uk: Очікується перевірка на спам

en: Flagged as spam by Akismet
uk: Позначено плаґіном Akismet як спам

en: Cleared by Akismet
uk: Очищено плаґіном Akismet

en: Flagged as spam by %s
uk: Позначено як спам користувачем %s

en: Un-spammed by %s
uk: Позначено як не спам корисувачем %s

en: View comment history
uk: Переглянути історію коментаря

en: History
uk: Історія

en: %s approved | %s approved
uk[0]: %s узгоджений
uk[1]: %s узгоджені
uk[2]: %s узгоджених

en: %s ago
uk: %s тому

en: %s reported this comment as spam
uk: Користувач %s позначив цей коментар як спам

en: %s reported this comment as not spam
uk: Користувач %s позначив цей коментар як не спам

en: Akismet Widget
uk: Akismet віджет

en: Display the number of spam comments Akismet has caught
uk: Показувати кількість спам повідомлень, що відслідкував Akismet

en: Spam Blocked
uk: Спам блоковано

en: Title:
uk: Назва:

en: <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong> | <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong>
uk[0]: <strong class="count">%1$s спам повідомлення</strong> заблоковане <strong>Akismet</strong>
uk[1]: <strong class="count">%1$s спам повідомлення</strong> заблоковано <strong>Akismet</strong>
uk[2]: <strong class="count">%1$s спам повідомлень</strong> заблоковано <strong>Akismet</strong>

en: Akismet caught this comment as spam
uk: Akismet позначив цей коментар як спам

en: Comment status was changed to %s
uk: Статус коментаря змінено на %s

en: Akismet cleared this comment
uk: Akismet узгодитв цей коментар

en: Comment was caught by wp_blacklist_check
uk: Коментар затримано функцією wp_blacklist_check

en: Akismet was unable to check this comment (response: %s), will automatically retry again later.
uk: Akismet не зміг перевірити цей коментар (відповідь: %s), пізніше буде зроблена повторна спроба.

en: Akismet caught this comment as spam during an automatic retry.
uk: Akismet позначив цей коментар як спам при повторній перевірці.

en: Akismet cleared this comment during an automatic retry.
uk: Akismet узгодив цей коментар при повторній перевірці.

en: Show approved comments
uk: Показувати кількість узгоджених коментарів поруч із кожним автором.

en: Save Changes
uk: Зберегти зміни

en: Activate your Akismet account
uk: Активуйте Akismet аккаунт

en: <strong>Almost done</strong> - activate your account and say goodbye to comment spam
uk: <strong>Майже все</strong> – активуйте ваш акаунт та попрощайтеся зі спамом
