Development - en to sv translation catalogue (151 entries)

en: Your Pro subscription allows the use of Akismet on only one site. Please <a href="http://docs.akismet.com/billing/add-more-sites/">purchase additional Pro subscriptions</a> or upgrade to an Enterprise subscription that allows the use of Akismet on unlimited sites.<br /><br />If you have any questions, please get in touch with our support team.
sv: Din Pro-prenumeration tillåter endast användning av Akismet på en webbplats. Vänligen <a href="http://docs.akismet.com/billing/add-more-sites/">köp extra Pro-prenumerationer</a> eller uppgradera till en Enterprise-prenumeration som tillåter att Akismet används på obegränsat antal webbplatser. <br /><br />Om du har några frågor, vänligen kontakta vårt supportteam.

en: Spam in the <a href="%1$s">spam folder</a> older than 1 day is deleted automatically. | Spam in the <a href="%1$s">spam folder</a> older than %2$d days is deleted automatically.
sv[0]: Skräppost i <a href="%1$s">skräppostmappen</a> äldre än 1 dag raderas automatiskt.
sv[1]: Skräppost i <a href="%1$s">skräppostmappen</a> äldre än %2$d dagar raderas automatiskt.

note: Description of the plugin/theme
en: Used by millions, Akismet is quite possibly the best way in the world to <strong>protect your blog from comment and trackback spam</strong>. It keeps your site protected from spam even while you sleep. To get started: 1) Click the "Activate" link to the left of this description, 2) <a href="http://akismet.com/get/">Sign up for an Akismet API key</a>, and 3) Go to your Akismet configuration page, and save your API key.
sv: Används av miljontals, Akismet är förmodligen det bästa sättet i världen att <strong>skydda din blogg från kommentars- och trackbackskräppost</strong>. Det håller din webbplats skyddad från skräppost även när du sover. För att komma igång: 1) Klicka på länken "Aktivera" till vänster om denna beskrivning, 2) <a href="http://akismet.com/get/">Registrera dig för en API nyckel till Akismet</a>. 3) Gå till din konfigurationssida för Akismet och ange din API-nyckel.

en: Please check your <a href="%s">Akismet configuration</a> and contact your web host if problems persist.
sv: Vänligen kontrollera din <a href="%s">konfiguration av Akismet</a> och kontakta ditt webbhotell om problemen består.

en: Some comments have not yet been checked for spam by Akismet. They have been temporarily held for moderation and will automatically be rechecked later.
sv: Vissa kommentarer har inte kontrollerats av Akismet än. Dom har tillfälligt placerats i moderationskön och kommer automatiskt att kontrolleras senare.

en: Your web host or server administrator has disabled PHP&#8217;s <code>gethostbynamel</code> functions.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet&#8217;s system requirements</a>.
sv: Ditt webbhotell eller serveradministratör har inaktiverat PHPs <code>gethostbynamel</code>-funktion. <strong>Akismet kommer inte att fungera korrekt tills att detta är åtgärdat.</strong> Vänligen kontakta ditt webbhotell eller brandväggsadministratör och vidarebefordra <a href="%s" target="_blank">följande information om Akismets</a> systemkrav.

en: Activate Akismet
sv: Aktivera Akismet

en: If you already know your API key.
sv: Om du redan har din API-nyckel.

en: Log in or create an account to get your API key.
sv: Logga in eller skapa ett konto för att få din API-nyckel.

en: Get your API key
sv: Få din API-nyckel

en: Your subscription for %s is cancelled
sv: Din prenumeration för %s är avslutad

en: Reactivate Akismet
sv: Återaktivera Akismet

en: Cancelled
sv: Avslutad

en: Suspended
sv: Suspenderad

en: Missing
sv: Saknas

en: No Subscription Found
sv: Inga prenumerationer funna

en: Active
sv: Aktiv

en: There is a problem with your key.
sv: Det finns ett problem med din nyckel.

en: Since 2012, Akismet began using subscriptions for all accounts (even free ones). It looks like a subscription has not been assigned to your account, and we’d appreciate it if you’d <a href="%s" target="_blank">sign into your account</a> and choose one. Please <a href="%s" target="_blank">contact our support team</a> with any questions.
sv: Sedan 2012 började Akismet använder prenumerationer för alla konton (även för gratiskonton). Det ser ut som att det inte har angetts någon prenumeration för ditt konto och vi skulle uppskatta om du kan <a href="%s" target="_blank">logga in på ditt konto</a> och välja en prenumerationstyp. <a href="%s" target="_blank">Kontakta vår support</a> om du har frågor.

en: Strictness
sv: Strikthet

en: Choose to either discard the worst spam automatically or to always put all spam in spam folder.
sv: Välj att antingen ignorera den värsta skräpposten automatiskt eller att alltid placera all skräppost i skräppostmappen.

en: Always put spam in the Spam folder for review.
sv: Placera alltid skräppost i skräppostmappen för granskning.

en: Silently discard the worst and most pervasive spam so I never see it.
sv: Förkasta tyst den mest genomgripande skräpposten så att jag slipper se den.

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Your subscription is missing.
sv: Din prenumeration saknas.

en: You're using your Akismet key on more sites than your Pro subscription allows.
sv: Du använder din Akismet-nyckel på fler webbplatser än din Pro-prenumeration tillåter.

en: You're using Akismet on far too many sites for your Pro subscription.
sv: Du använder Akismet på allt för många webbplatser för din Pro-prenumeration.

en: To continue your service, <a href="%s" target="_blank">upgrade to an Enterprise subscription</a>, which covers an unlimited number of sites. Please <a href="%s" target="_blank">contact our support team</a> with any questions.
sv: För att fortsätta använda tjänsten, <a href="%s" target="_blank">uppgradera till en Enterprise-prenumeration</a>, som tillåter obegränsat antal webbplatser. Vänligen <a href="%s" target="_blank">kontakta supporten</a> om du har frågor.

en: Akismet Error Code: %s
sv: Akismet felkod: %s

en: Please update your payment details.
sv: Vänligen uppdatera dina betalningsuppgifter.

en: Connected via Jetpack
sv: Ansluten via Jetpack

en: Use this key
sv: Använd denna nyckel

en: Register Akismet
sv: Registrera Akismet

en: Your Akismet account has been successfully set up and activated. Happy blogging!
sv: Ditt Akismet-konto har skapats och aktiverats. Blogga på!

en: Akismet %s requires WordPress 3.0 or higher.
sv: Akismet %s kräver WordPress 3.0 eller senare.

en: The key you entered is invalid. Please double-check it.
sv: Din nyckel verkar inte vara korrekt. Kontrollera den igen.

en: The key you entered could not be verified because a connection to akismet.com could not be established. Please check your server configuration.
sv: Nyckeln som du gav kunde inte verifieras eftersom det inte gick att kontakta akismet.com. Vänligen kontrollera din serverkonfiguration.

en: Network functions are disabled.
sv: Nätverksfunktioner inaktiverade.

en: Akismet has detected a problem.
sv: Akismet har upptäckt ett problem.

note: translators: the placeholder is a clickable URL that leads to more information regarding an error code.
en: For more information: %s
sv: För mer information: %s

en: We can&#8217;t connect to your site.
sv: Vi kan inte ansluta till din webbplats.

en: Manually enter an API key
sv: Ange en API-nyckel manuellt

en: Use this Akismet account
sv: Använd detta Akismet-konto

en: Your subscription is cancelled.
sv: Din prenumeration är avbruten.

en: Your subscription is suspended.
sv: Din prenumeration är suspenderad.

en: Your firewall may be blocking us. Please contact your host and refer to <a href="%s" target="_blank">our guide about firewalls</a>.
sv: Din brandvägg kanske blockerar oss. Vänligen kontakta ditt webbhotell/serverleverantör och referera till  <a href="%s" target="_blank">vår guide om brandväggar</a>.

en: Please visit the <a href="%s" target="_blank">Akismet account page</a> to reactivate your subscription.
sv: Vänligen besök <a href="%s" target="_blank">Akismets kontosida</a> för att återaktivera din prenumeration.

en: Please contact <a href="%s" target="_blank">Akismet support</a> for assistance.
sv: Vänligen kontakta <a href="%s" target="_blank">Akismets support</a> för assistans.

en: Create a new API key with a different email address
sv: Skapa en ny API-nyckel med en annan e-postadress

en: Contact Akismet support
sv: Kontakta Akismets support

en: Your subscription for %s is suspended
sv: Din prenumeration för %s är suspenderad

en: Register a different email address
sv: Registrera en annan e-postadress

en: We cannot process your transaction. Please contact your bank for assistance, and <a href="%s" target="_blank">update your payment details</a>.
sv: Vi kan inte behandla din transaktion. Kontakta din bank för att få hjälp, och <a href="%s" target="_blank">uppdatera din betalningsinformation</a>.

en: You can help us fight spam and upgrade your account by <a href="%s" target="_blank">contributing a token amount</a>.
sv: Du kan hjälpa oss bekämpa skräppost genom att uppgradera ditt konto och <a href="%s" target="_blank">bidra med en symbolisk summa</a>.

en: Use this option if you want to setup a new Akismet account.
sv: Använd detta alternativ om du vill registrera ett nytt Akismet-konto.

en: Akismet eliminates the comment and trackback spam you get on your site. To setup Akismet, select one of the options below.
sv: Akismet eliminerar skräpposter i kommentar och trackbacks som du får på din webbplats. För att aktivera Akismet, välj ett av alternativen nedan.

en: Akismet eliminates the comment and trackback spam you get on your site. Register your email address below to get started.
sv: Akismet eliminerar skräpposter i kommentar och trackbacks som du får på din webbplats. Registrera din e-postadress nedan för att komma igång.

en: Akismet eliminates the comment and trackback spam you get on your site.
sv: Akismet eliminerar skräpposter i kommentar och trackbacks som du får på din webbplats.

en: No worries! Get in touch and we&#8217;ll help sort this out.
sv: Oroa dig inte! Kontakta oss så hjälper vi dig att ordna detta.

en: Akismet anti-spam strictness
sv: Akismet strikthet för antispam-åtgärder

en: Strict: silently discard the worst and most pervasive spam.
sv: Strikt: Förkasta i tysthet det värsta och den mest utbredda skräpposten.

en: Safe: always put spam in the Spam folder for review.
sv: Säker: Placera alltid skräppost i skräppostmappen för granskning.

en: Akismet FAQ
sv: Vanliga frågor för Akismet

en: Remove this URL
sv: Ta bort denna URL

en: Removing...
sv: Tar bort...

en: URL removed
sv: URL borttagen

en: (undo)
sv: (ångra)

en: API Key
sv: API-nyckel

en: Enter/remove an API key.
sv: Ange/ta bort en API-nyckel.

en: Account
sv: Konto

en: Since you joined us, Akismet has saved you %d hours!
sv: Sedan du började använda Akismet så har vi sparat dig %d timmar!

en: Note:
sv: Notering:

en: Change
sv: Ändra

en: Activate your Akismet account
sv: Aktivera ditt konto för Akismet

en: <strong>Almost done</strong> - activate your account and say goodbye to comment spam
sv: <strong>Nästan klart</strong> - aktivera ditt konto och slipp skräpkommentarer

en: Show approved comments
sv: Visa godkända kommentarer

en: Save Changes
sv: Spara ändringar

en: Awaiting spam check
sv: Inväntar skräppostkontroll

en: Akismet Widget
sv: Akismet widget

en: Display the number of spam comments Akismet has caught
sv: Visa antalet skräpkommentarer som Akismet har fångat

en: <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong> | <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong>
sv[0]: <strong class="count">%1$s skräppost</strong> blockerad av <strong>Akismet</strong>
sv[1]: <strong class="count">%1$s skräpposter</strong> blockerade av <strong>Akismet</strong>

en: Settings
sv: Inställningar

en: Cheatin&#8217; uh?
sv: Fuskar du va?

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comment already.  | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comments already.
sv[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> har redan skyddat din webbplats från %2$s skräpkommentar.
sv[1]: <a href="%1$s">Akismet</a> har redan skyddat din webbplats från %2$s skräpkommentarer.

en: Flagged as spam by Akismet
sv: Flaggat som skräppost av Akismet

en: History
sv: Historik

[ctx: comments]
en: Spam
sv: Skräppost

en: Cleared by Akismet
sv: Godkänd av Akismet

en: Comment History
sv: Kommentarshistorik

en: %s approved | %s approved
sv[0]: %s godkänd
sv[1]: %s godkända

en: %s reported this comment as not spam
sv: %s rapporterade den här kommentaren som, inte skräppost

en: Akismet caught this comment as spam
sv: Akismet fångade den här kommentaren som skräppost

en: %s reported this comment as spam
sv: %s rapporterade den här kommentaren som skräppost

en: Akismet caught this comment as spam during an automatic retry.
sv: Akismet fångade den här kommentaren som skräpport under en automatisk körning.

en: Comment status was changed to %s
sv: Kommentarsstatus ändrades till %s

en: Akismet cleared this comment during an automatic retry.
sv: Akismet godkände den här kommentaren under en automatisk skanning.

en: Akismet cleared this comment
sv: Akismet godkände den här kommentaren

en: Comment was caught by wp_blacklist_check
sv: Kommentaren fångades av wp_blacklist_check

en: Akismet was unable to check this comment (response: %s), will automatically retry again later.
sv: Akismet kunde inte kontrollera den här kommentaren (svar: %s), Akismet kommer automatiskt att försöka igen senare.

en: View comment history
sv: Visa kommentarshistorik

en: Akismet was unable to re-check this comment (response: %s)
sv: Akismet kunde inte kontrollera den här kommentaren på nytt (svar:%s)

en: Flagged as spam by %s
sv: Flaggat som skräppost av %s

en: Akismet re-checked and caught this comment as spam
sv: Akismet kördes igen och markerade den här kommentaren som skräppost

en: Un-spammed by %s
sv: Avmarkerat som skräppost av %s

en: Akismet re-checked and cleared this comment
sv: Akismet kördes igen och avmarkerade den här kommentaren

en: Spam Blocked
sv: Skräpposter blockerade

en: For more information:
sv: För mer information:

en: Title:
sv: Titel:

en: Akismet Configuration
sv: Konfigurera Akismet

en: Akismet Stats
sv: Akismet statistik

en: Check for Spam
sv: Kolla efter skräppost

en: %s ago
sv: %s sedan

en: Akismet Support
sv: Support för Akismet

en: Overview
sv: Översikt

en: Enter an API Key
sv: Ange en API-nyckel

en: If you already have an API key
sv: Om du redan har en API-nyckel

en: Subscription Type
sv: Prenumerationstyp

en: Cleaning up spam takes time.
sv: Att rensa upp skräppost tar tid.

en: Summaries
sv: Sammanfattningar

en: Past six months
sv: Senaste sex månaderna

en: Spam blocked
sv: Skräppost blockerad

en: Upgrade
sv: Uppgradera

en: Click the Use this Key button.
sv: Klicka på knappen Använd denna nyckel.

en: Akismet %s requires WordPress %s or higher.
sv: Akismet %s kräver WordPress %s eller senare.

en: Signup for an account on %s to get an API Key.
sv: Registrera ett konto på %s för att få en API-nyckel.

en: The subscription status - active, cancelled or suspended
sv: Prenumerationsstatus - aktiv, avslutad eller suspenderad

en: <a href="%s">Akismet</a> blocks spam from getting to your blog.
sv: <a href="%s">Akismet</a> motverkar skräpposter på din blogg.

en: You need to enter an API key to activate the Akismet service on your site.
sv: Du måste ange en API-nyckel för att aktivera tjänsten från Akismet på din webbplats.

en: Copy and paste the API key into the text field.
sv: Kopiera och klistra in API-nyckeln i textfältet.

en: Accuracy
sv: Precision

en: Re-adding...
sv: Återställer...

en: The Akismet subscription plan
sv: Akismets prenumerationsplan

en: On this page, you are able to setup the Akismet plugin.
sv: På den här sidan har du möjlighet att konfigurera tillägget Akismet.

en: On this page, you are able to view stats on spam filtered on your site.
sv: På den här sidan har du möjlighet att se statistik för skräppost som har filtrerats på din webbplats.

en: Akismet filters out your comment and trackback spam for you, so you can focus on more important things.
sv: Akismet filtrerar ut skräpposter i dina kommentarer och trackbacks åt dig så att du kan fokusera på viktigare saker.

en: On this page, you are able to enter/remove an API key, view account information and view spam stats.
sv: På den här sidan har du möjlighet att ange/ta bort API-nyckel, se kontoinformation och skräppoststatistik.

en: Show the number of approved comments beside each comment author
sv: Visa antalet godkända kommentarer bredvid varje kommentarsförfattare

en: Show the number of approved comments beside each comment author in the comments list page.
sv: Visa antalet godkända kommentarer bredvid varje kommentarsförfattare på kommentarslistningssidan.

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comment</a>. | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comments</a>.
sv[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> har skyddat din webbplats från <a href="%2$s">%3$s skräpkommentar</a>.
sv[1]: <a href="%1$s">Akismet</a> har skyddat din webbplats från <a href="%2$s">%3$s skräpkommentarer</a>.

en: There&#8217;s <a href="%2$s">%1$s comment</a> in your spam queue right now. | There are <a href="%2$s">%1$s comments</a> in your spam queue right now.
sv[0]: Det finns <a href="%2$s">%1$s kommentar</a> markerad som skräp just nu.
sv[1]: Det finns <a href="%2$s">%1$s kommentarer</a> markerade som skräp just nu.

en: There&#8217;s nothing in your <a href='%s'>spam queue</a> at the moment.
sv: Det finns inga poster markerade som <a href='%s'>skräppost</a> för tillfället.

en: %1$s changed the comment status to %2$s
sv: %1$s ändrade kommentarsstatus till %2$s

en: Since you joined us, Akismet has saved you %s days!
sv: Akismet har sedan starten besparat dig %s dagar!

en: Since you joined us, Akismet has saved you %d minutes!
sv: Akismet har sedan starten besparat dig %d minuter!

en: Please <a href="%1$s">upgrade WordPress</a> to a current version, or <a href="%2$s">downgrade to version 2.4 of the Akismet plugin</a>.
sv: Vänligen <a href="%1$s">uppdatera WordPress</a> till aktuell version eller <a href="%2$s">använd version 2.4 av tillägget Akismet</a>.

en: All time
sv: Sedan starten

en: %s missed spam, %s false positive | %s missed spam, %s false positives
sv[0]: %s missad skräppost, %s falskpositiv
sv[1]: %s missad skräppost, %s falskpositiva

en: Akismet Setup
sv: Konfiguration för Akismet

en: Next Billing Date
sv: Nästa faktureringsdatum

en: New to Akismet
sv: Ny på Akismet

en: Disconnect this account
sv: Koppla från detta konto
