Development - en to pt translation catalogue (147 entries)

en: Please check your <a href="%s">Akismet configuration</a> and contact your web host if problems persist.
pt: Verifique sua <a href="%s">configuração do Akismet</a> e entre em contato com seu provedor se o problema persistir.

en: Your web host or server administrator has disabled PHP&#8217;s <code>gethostbynamel</code> functions.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet&#8217;s system requirements</a>.
pt: O seu provedor ou o administrador do servidor desativou as funções <code>gethostbynamel</code> do PHP. <strong>O Akismet não funcionará corretamente até isto ser corrigido.</strong> Entre em contato com seu provedor ou administrador de firewall e forneça <a href="%s" target="_blank">esta informação sobre os requisitos de sistema do Akismet</a>.

en: Some comments have not yet been checked for spam by Akismet. They have been temporarily held for moderation and will automatically be rechecked later.
pt: Alguns comentários ainda não tiveram verificação de spam pelo Akismet. Eles foram mantidos temporariamente para moderação e serão verificados de novo automaticamente depois.

en: Activate Akismet
pt: Ativar o Akismet

en: If you already know your API key.
pt: Se você souber sua chave API

en: Get your API key
pt: Obtenha sua chave

en: Log in or create an account to get your API key.
pt: Faça o login ou crie uma conta para obter sua chave

en: Reactivate Akismet
pt: Reativar Akismet

en: Your subscription for %s is cancelled
pt: Sua inscrição para %s está cancelada

en: Cancelled
pt: Cancelado

en: Suspended
pt: Suspenso

en: Missing
pt: Faltando

en: No Subscription Found
pt: Nenhuma inscrição encontrada

en: Active
pt: Ativo

en: There is a problem with your key.
pt: Existe um problema com a sua chave.

en: Since 2012, Akismet began using subscriptions for all accounts (even free ones). It looks like a subscription has not been assigned to your account, and we’d appreciate it if you’d <a href="%s" target="_blank">sign into your account</a> and choose one. Please <a href="%s" target="_blank">contact our support team</a> with any questions.
pt: Desde 2012, o Akismet começou a usar assinaturas para todas as contas (mesmo as gratuitas). Parece que uma assinatura não foi atribuída à sua conta. Gostariamos que você <a href="%s" target="_blank">entrasse na conta</a> e escolhesse uma assinatura. <a href="%s" target="_blank">Entre em contato com nossa equipe de suporte</a> em caso de dúvida.

en: Strictness
pt: Rigor

en: Choose to either discard the worst spam automatically or to always put all spam in spam folder.
pt: Escolha entre deletar o spam automaticamente ou enviá-los para a lixeira.

en: Always put spam in the Spam folder for review.
pt: Sempre enviar os spams para serem revisados na pasta Spam.

en: Silently discard the worst and most pervasive spam so I never see it.
pt: Silenciosamente descarte os piores e mais difundidos spams sem que eu os veja

en: Comments
pt: Comentários

en: Your subscription is missing.
pt: Sua inscrição está faltando.

en: You're using your Akismet key on more sites than your Pro subscription allows.
pt: Você está usando sua chave do Akismet em mais chaves do que sua inscrição Pro permite.

en: You're using Akismet on far too many sites for your Pro subscription.
pt: Você está usando o Askimet em sites demais para sua assinatura Pro.

en: To continue your service, <a href="%s" target="_blank">upgrade to an Enterprise subscription</a>, which covers an unlimited number of sites. Please <a href="%s" target="_blank">contact our support team</a> with any questions.
pt: Para continar seu serviço, <a href="%s" target="_blank">atualize para uma assinatura Empresarial</a>, que abrange um número ilimitado de sites. <a href="%s" target="_blank">Entre em contato com nossa equipe de suporte </a> em caso de dúvida.

en: Your Akismet account has been successfully set up and activated. Happy blogging!
pt: Sua conta do Akismet foi criada e ativada com sucesso. Divirta-se com o blog!

en: Akismet %s requires WordPress 3.0 or higher.
pt: Akismet %s requer WordPress 3.0 ou mais recente.

en: The key you entered is invalid. Please double-check it.
pt: A chave digitada é inválida. Confira novamente.

en: The key you entered could not be verified because a connection to akismet.com could not be established. Please check your server configuration.
pt: A chave digitada não pôde ser verificada, porque não foi possível conectar ao akismet.com. Confira a configuração do seu servidor.

en: Network functions are disabled.
pt: As funções de rede estão desativadas.

en: Akismet Error Code: %s
pt: Código de Erro do Akismet: %s

en: We can&#8217;t connect to your site.
pt: Não podemos nos conectar com seu site.

en: Akismet eliminates the comment and trackback spam you get on your site. Register your email address below to get started.
pt: O Askimet elimina spans de comentários e trackbacks em seu site. Registre seu email abaixo para começar a usar o Askimet.

en: Akismet eliminates the comment and trackback spam you get on your site.
pt: O Askimet elimina spams de comentários e trackback em seu site.

en: Akismet anti-spam strictness
pt: Rigor anti-spam do Akismet

en: Strict: silently discard the worst and most pervasive spam.
pt: Rigoroso: silenciosamente descarta os piores e mais difundidos spams.

en: Safe: always put spam in the Spam folder for review.
pt: Seguro: sempre envia os spams para serem analisados na pasta Spam.

note: translators: the placeholder is a clickable URL that leads to more information regarding an error code.
en: For more information: %s
pt: Para obter mais informações: %s

en: Please update your payment details.
pt: Atualize suas informações de pagamento.

en: Your subscription is cancelled.
pt: Sua assinatura foi cancelada.

en: Your subscription is suspended.
pt: Sua assinatura foi suspensa.

en: Please contact <a href="%s" target="_blank">Akismet support</a> for assistance.
pt: Entre em contato com o <a href="%s" target="_blank">suporte do Akismet</a> para obter ajuda.

en: Connected via Jetpack
pt: Conectado com o Jetpack

en: Use this Akismet account
pt: Use sua conta do Akismet

en: Use this key
pt: Use esta chave

en: Your subscription for %s is suspended
pt: Sua assinatura para %s foi suspensa

en: Manually enter an API key
pt: Digite manualmente sua chave API

en: Register a different email address
pt: Registre um endereço de email diferente

en: Register Akismet
pt: Registre o Akismet

en: Contact Akismet support
pt: Entre em contato com o suporte do Akismet

en: Create a new API key with a different email address
pt: Crie uma nova chave API com um endereço de email diferente

en: Please visit the <a href="%s" target="_blank">Akismet account page</a> to reactivate your subscription.
pt: Acesse a <a href="%s" target="_blank">página da conta do Akismet</a> para reativar sua assinatura.

en: Your firewall may be blocking us. Please contact your host and refer to <a href="%s" target="_blank">our guide about firewalls</a>.
pt: Seu firewall pode estar nos bloqueando. Entre em contato com seu host e informe sobre nosso <a href="%s" target="_blank">guia sobre firewalls</a>

en: Akismet eliminates the comment and trackback spam you get on your site. To setup Akismet, select one of the options below.
pt: O Askiment elimina spams de comentários e trackbacks em seu site. Para configurar o Askimet, escolha uma das opções abaixo.

en: Use this option if you want to setup a new Akismet account.
pt: Use esta opção caso queira configurar uma nova conta do Askimet.

en: Akismet has detected a problem.
pt: O Akismet detectou um problema.

en: We cannot process your transaction. Please contact your bank for assistance, and <a href="%s" target="_blank">update your payment details</a>.
pt: Não podemos processar sua transação. Entre em contato com seu banco para obter ajuda, e <a href="%s" target="_blank">atualize os detalhes do seu pagamento</a>.

en: You can help us fight spam and upgrade your account by <a href="%s" target="_blank">contributing a token amount</a>.
pt: Você pode nos ajudar a combater o spam e atualizar sua conta <a href="%s" target="_blank">contribuindo com um valor simbólico</a>.

en: No worries! Get in touch and we&#8217;ll help sort this out.
pt: Sem problema! Entre em contato e nós vamos ajudar a resolver isso.

en: Activate your Akismet account
pt: Ativar sua conta do Akismet

en: <strong>Almost done</strong> - activate your account and say goodbye to comment spam
pt: <strong>Quase pronto</strong> - ative sua conta e diga adeus aos spams nos comentários

en: Show approved comments
pt: Mostrar comentários aprovados

en: Save Changes
pt: Salvar alterações

en: Awaiting spam check
pt: Aguardando verificação de spam

en: Akismet Widget
pt: Widget do Akismet

en: Display the number of spam comments Akismet has caught
pt: Mostrar o número de comentários spam que o Akismet pegou

en: <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong> | <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong>
pt[0]: <strong class="count">%1$s spam</strong> bloqueado pelo <strong>Akismet</strong>
pt[1]: <strong class="count">%1$s spams</strong> bloqueados pelo <strong>Akismet</strong>

en: Settings
pt: Configurações

en: Cheatin&#8217; uh?
pt: Trapaceando, é?

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comment already.  | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comments already.
pt[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> protegeu seu site contra %2$s spam até o momento.
pt[1]: <a href="%1$s">Akismet</a> protegeu seu site contra %2$s spams até o momento.

en: Flagged as spam by Akismet
pt: Sinalizadas como spam pelo Akismet

en: History
pt: Histórico

en: Cleared by Akismet
pt: Limpo pelo Akismet

en: Comment History
pt: Histórico de Comentário

en: %s approved | %s approved
pt[0]: %s aprovado
pt[1]: %s aprovados

en: %s reported this comment as not spam
pt: %s relatou que este comentário não é um spam

en: Akismet caught this comment as spam
pt: O Akismet capturou este spam

en: %s reported this comment as spam
pt: %s relatou que este comentário é spam

en: Akismet caught this comment as spam during an automatic retry.
pt: O Akismet pegou este comentário como spam durante uma tentativa de verificação automática.

en: Comment status was changed to %s
pt: O status do comentário foi alterado para %s

en: Akismet cleared this comment during an automatic retry.
pt: O Akismet liberou este comentário durante uma tentativa automática.

en: Akismet cleared this comment
pt: O Akismet liberou este comentário

en: Comment was caught by wp_blacklist_check
pt: O comentário foi capturado pelo wp_blacklist_check

en: Akismet was unable to check this comment (response: %s), will automatically retry again later.
pt: O Akismet foi incapaz de verificar este comentário (resposta: %s) e tentará verificar automaticamente mais tarde.

en: View comment history
pt: Ver histórico de comentários

en: Akismet was unable to re-check this comment (response: %s)
pt: O Akismet não conseguiu conferir este comentário novamente (resposta: %s)

en: Flagged as spam by %s
pt: Definido que é spam por %s

en: Akismet re-checked and caught this comment as spam
pt: O Akismet verificou esse comentário novamente e o marcou como spam

en: Un-spammed by %s
pt: Definido que não é spam por %s

en: Akismet re-checked and cleared this comment
pt: O Akismet verificou este comentário novamente e o liberou

en: Spam Blocked
pt: Spam bloqueado

en: For more information:
pt: Para mais informações:

en: Title:
pt: Título:

en: Akismet Configuration
pt: Configuração do Akismet

en: Akismet Stats
pt: Estatísticas do Akismet

en: Check for Spam
pt: Conferir se há spam

en: %s ago
pt: %s atrás

en: All time
pt: Todo o Tempo

en: Accuracy
pt: Precisão

en: Note:
pt: Nota:

en: Upgrade
pt: Atualizar

en: Change
pt: Alterar

en: Past six months
pt: Últimos seis meses

en: Spam blocked
pt: Spam bloqueado

en: Remove this URL
pt: Remover esta URL

en: Removing...
pt: Removendo...

en: (undo)
pt: (desfazer)

en: URL removed
pt: URL removida

en: New to Akismet
pt: Novo no Akismet

en: Enter an API Key
pt: Digite uma chave API

en: API Key
pt: Chave API

en: Enter/remove an API key.
pt: Digite/remova uma chave API.

en: On this page, you are able to setup the Akismet plugin.
pt: Nesta página você poderá configurar o plugin do Askimet

en: You need to enter an API key to activate the Akismet service on your site.
pt: Você precisa inserir uma Chave de API para ativar o Askimet em seu site.

en: <a href="%s">Akismet</a> blocks spam from getting to your blog.
pt: <a href="%s">Akismet</a> bloqueia spams no seu blog.

en: There&#8217;s <a href="%2$s">%1$s comment</a> in your spam queue right now. | There are <a href="%2$s">%1$s comments</a> in your spam queue right now.
pt[0]: Há <a href="%2$s">%1$s comentário</a> em sua caixa de spam.
pt[1]: Existem <a href="%2$s">%1$s comentários</a> em sua caixa de spam.

en: There&#8217;s nothing in your <a href='%s'>spam queue</a> at the moment.
pt: Nenhum <a href='%s'>spam em sua caixa</a> até o momento.

en: Akismet Setup
pt: Configuração do Akismet

en: Re-adding...
pt: Readicionando...

en: Overview
pt: Visão geral

en: Click the Use this Key button.
pt: Clique no botão Usar esta chave.

en: %1$s changed the comment status to %2$s
pt: %1$s alterou o status do comentário para %2$s

en: Cleaning up spam takes time.
pt: Leva um tempo para limpar os spams.

en: Since you joined us, Akismet has saved you %s days!
pt: Desde que você se cadastrou, o Akismet lhe poupou %s dias!

en: Since you joined us, Akismet has saved you %d hours!
pt: Desde que você se cadastrou, o Akismet lhe poupou %d horas!

en: Since you joined us, Akismet has saved you %d minutes!
pt: Desde que você se cadastrou, o Akismet lhe poupou %d minutos!

en: Akismet %s requires WordPress %s or higher.
pt: O Akismet %s requer WordPress %s ou superior.

en: Please <a href="%1$s">upgrade WordPress</a> to a current version, or <a href="%2$s">downgrade to version 2.4 of the Akismet plugin</a>.
pt: <a href="%1$s">Atualize o WordPress</a> para a versão atual ou <a href="%2$s">faça downgrade para a versão 2.4 do plugin Akismet</a>.

en: Summaries
pt: Resumos

en: Signup for an account on %s to get an API Key.
pt: Faça o login em uma conta do %s para obter uma Chave API.

en: If you already have an API key
pt: Se você já possui uma Chave API.

en: Copy and paste the API key into the text field.
pt: Copie e cole sua Chave API no campo texto.

en: On this page, you are able to view stats on spam filtered on your site.
pt: Nesta página você pode ver o status dos spams filtrados no site.

en: On this page, you are able to enter/remove an API key, view account information and view spam stats.
pt: Nesta página você pode inserir ou remover uma Chave API. Acesse informações da conta e veja o status do spam.

en: Show the number of approved comments beside each comment author
pt: Exibir o número de comentários aprovados ao lado do nome do autor.

en: Show the number of approved comments beside each comment author in the comments list page.
pt: Exibir o número de comentários aprovados ao lado do autor na página com lista de comentários.

en: Account
pt: Conta

en: Subscription Type
pt: Tipo de assinatura

en: The Akismet subscription plan
pt: Planos de assinatura do Askimet

en: The subscription status - active, cancelled or suspended
pt: Status da assinatura - ativa, cancelada ou suspensa.

en: %s missed spam, %s false positive | %s missed spam, %s false positives
pt[0]: %s spam perdido, %s falso positivo
pt[1]: %s spams perdidos, %s falso positivos

en: Disconnect this account
pt: Sair dessa conta

en: Next Billing Date
pt: Próxima data de cobrança

en: Akismet FAQ
pt: Perguntas frequentes do Askimet

en: Akismet Support
pt: Suporte do Askimet

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comment</a>. | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comments</a>.
pt[0]: <a href="%1$s">O Askimet</a> protegeu seu site de <a href="%2$s">%3$s comentário com spam</a>.
pt[1]: <a href="%1$s">O Askimet</a> protegeu seu site de <a href="%2$s">%3$s comentários com spam</a>.

en: Akismet filters out your comment and trackback spam for you, so you can focus on more important things.
pt: O Akismet filtra seus comentários e trackbacks de spam para você, para que você possa se concentrar em coisas mais importantes.
